İzleyiciler

Irak İşgali "Tanrı'nın İsteği" imiş!

Cumhuriyetçi aday McCain’in başkan yardımcılığına önerdiği Sarah Palin’in yeni ortaya çıkan ve manastırdaki videosunda "Tanrı'nın planından emin olmamız gerek” dedi.ABD Başkanı George W. Bush’un savaş jargonunu kullanan, yeni Cumhuriyetçi Başkan Yardımcısı adayı Sarah Palin, ABD’nin Irak’ın işgalinin “Tanrı’nın bir ödevi” olduğuna inanıyor.

Cumhuriyetçi başkan adayı John McCain’in başkan yardımcısı Palin, yeni ortaya çıkan bir videosunda eski kilisesindeki manastır öğrencilerine “Ulusumuzun liderleri askerlerimizi Tanrı’dan gelen bir görevle gönderiyorlar” dedi.

Haziran’daki bir konuşmasının videosu, gençliğinden beri devam ettiği evanjelik Wasilla Tanrı Meclisi (Wasilla Assembly of God) Kilisesi’nin web sitesinde yer aldı ve oradan da tüm internete dağıldı.

Alaska valisi din öğrencilerinden Irak’ta askerler için dua etmelerini istediği konuşmasında şu sözleri sarf etti: “ Bu emin olmamız gereken şeydir, yani bir plan olduğu ve bu planın Tanrı’nın planı olduğundan. Duamız bunun için”.

Palin’in sözleri ABD Başkanı Bush’un retoriğinin bir yankısı. Bush 2003 Mart’ında kitle imha silahları ve el-Kaide bağlantıları nedeniyle Irak’ı işgali emrini vermişti. Sonrasında tüm iddialar asılsız çıkmıştı.

Bush, Irak ve Afganistan’ı işgalini içeren terörle-savaş pelesengini iyiyle kötü arasında savaş olarak betimliyor. 9/11 saldırılarının ardından bu teraneyi Hıristiyanların İslam’la savaşı anlamına gelen “Haçlı seferi” olarak nitelemesi, birçok Müslüman’ı kızdırdı.

Wasilla Tanrı’nın Meclisi ve ait olduğu 3 milyon üyeli Tanrı’nın Meclisleri Genel Konseyi mezhebi, temel Hıristiyan akımlarına atfedilmeyen bazı çekirdek inançları benimsiyor. Mezhebin web sitesi bazı akademisyenlerin dünyanın sonunu önceden ima eden “son zamanların” 1948’de İsrail’in kuruluşu ve Yahudilerin Kutsal Topraklara dönüşüyle İncil’in kehanetinin doğrulandığına inandığını söylüyor.

Tutucu

Konuşma videosu Palin’in valiliğe nasıl din-temalı yaklaştığını da gösteriyor. Palin şunları söylüyor: “Sizinle bir anlaşmaya ihtiyacım var. Doğal kaynaklarımızı geliştirilmesi, yolların asfaltlanması, birliklerimizin araç, üniforma ve silah sahibi olması ve devlet okullarımızın masraflarının karşılanması gibi işlerimi yapabilirim. Ancak tüm bu işler Alaska’nın insanların kalpleri Tanrı’yla beraber değilse bir işe yaramazlar”.

Manastır öğrencilerinden Alaska eyaletinde 30 milyar dolarlık bir boru hattı için dua etmelerini isteyen Palin şöyle konuştu: “İnsanları ve firmaların bir araya getiren bu gaz hattının yapılması için Tanrı’nın isteğinin yerine gelmesi gerekiyor, bunun için dua edin”.

İlk dönem valisi Palin önde gelen simalardan. Ülkenin zirve siyasi koltuğuna oturan Palin, eyaletin ilk kadın ve en genç valisi olma unvanını taşıyor. Dindar bir Hıristiyan aileden gelen 5 çocuk annesi 44 yaşındaki Palin, sağcı Cumhuriyetçi ve güçlü sosyal muhafazakar olarak nitelendiriliyor.

Kahramanlığı üstün tutan, silah sahipliğini onaylayan ve ölüm cezasını destekleyen bir aileden geliyor. Palin gayretli bir hayat savunucusu olarak Nisan’da Down Sendromu olan 5’nci çocuğunu doğurdu. Onun Hıristiyan sicili ve kürtaj-karşıtı görüşleri sosyal muhafazakarlar tarafından methediliyor. Cumhuriyetçi başkanlık seçim adaylarında yer alan ilk ve partinin ana adayları arasında ikinci kadın olarak hâlihazırda tarih yazıyor.

Eğer Cumhuriyetçiler Kasım’daki Beyaz Sarayı seçimlerini kazanırlarsa, Palin Amerikan tarihindeki ilk kadın başkan yardımcısı olacak.

Timeturk

1 yorum:

Hamunatra dedi ki...

Bu saohbetler yeni çıkmmadı ortaya. başkan buş yad bush, ingiltere başkanına yazdığı mektup da, gog ve magog uyandı, onları birlikte bastırmamız gereklidir diyerek yardım istedi. Amaç belli de kime olduğu değil.